- هامون ایران - http://www.hamooniran.com -

ارائه مقاله طرح معیشت پایدار تالاب حله در همایش توسعه پایدار خلیج فارس

ارائه مقاله درباب طرح معیشت پایدار تالاب حله در همایش توسعه پایدار خلیج فارس

 

به گزارش وبسایت هامون ایرن؛ تارنمای جامعه مدنی جنوب ایران، انجمن حیات سبز لیان به عنوان مجری طرح معیشت پایدار و سازگار با محیط زیست تالاب حله به ارائه مقاله به صورت سخنرانی در همایش ملی توسعه پایدار خلیج فارس (اکوسیستم حساس) در روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه ۹۷ ساعت ۱۵ در دانشگاه خلیج فارس بوشهر پرداخت.

رضا پرتوی سنگی؛ دبیر انجمن حیات سبز لیان استان بوشهر با ارائه سخنرانی در باب آنچه که در دو روستای کره بند و محرزی؛ به عنوان دو روستای پیرامون تالاب حله می گذرد، مواردی را مطرح ساخت که مهمترین مساله؛ درباب مهاجرت ساکنین این دو روستا به دلیل خشک شدن تالاب حله بود و ایشان با توجه به این نکته، ضرورت اجرای طرحهایی مانند طرح معیشت پایدار و سازگار با محیطز یست تالاب حله با رویکرد مشارکت جوامع محلی را گوشزد نمود .

پرتوی سنگی با بیان این که دو صندوق خرد و سبز روستایی در این دو روستا برای زنان و مردان روستایی تاسیس شد و طی آن با سپردن مسوولیت ها به افراد ساکن در روستا، وام های خوداشتغالی به این افراد داده شد و در حین ارائه این وام ها، دوره های آموزشی اشتغال نیز به صورت گسترده در این دو روستا اجرا شد.

گفتنی است که این مقاله پذیرفته شده در نخستین همایش ملی توسعه پایدار محیط زیست (اکوسیستم های حساس) برای اراد سخنرانی در پانل عصر چهارشنبه ۲۱ آذرماه ۹۷ ساعت ۱۵ در دانشگاه خلیج فارس توسط رضا پرتوی سنگی ارائه گردید و مورد پرسش و نقد حضار در سالن همایش قرار گرفت.

 

در معرفی این همایش اینچنین آمده است:

خلیج فارس یکی از باارزش ترین اکوسیستم های آبی جهان محسوب می شود که با وجود جوامع متنوع گیاهی و جانوری دریایی دارای یک شرایط ویژه است که محیط زیست آنرا به محیطی بسیار حساس و آسیب پذیر مبدل نموده است. یکی از این زیستگاه های بی نظیر خلیج فارس، اکوسیستم های مرجانی می باشد که به عنوان یکی از مهم ترین و مفید ترین اکوسیستم های دریایی محسوب می شوند. مهم‌ترین مناطق مرجانی خلیج فارس را جزایر خارک، کیش، لاوان، هندورابی، فارور، بنی فارور، شیدور، تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، لارک، ابوموسی، هنگام و جزایر قشم و هرمز نام برد. این اکوسیستم ها از لحاظ ارزش‌های طبیعی، اکولوژیکی و اقتصادی و فرهنگی در جهان حائز اهمیت می‌باشد. صخره‌های مرجانی مراکز اصلی تنوع زیستی دریایی که بعد از جنگلهای مناطق حاره دومین بیوم غنی جهان را تشکیل داده اند و نقش مهمی در چرخه جهانی مواد دارند. همچنین آبسنگهای مرجانی به عنوان موج شکن‌های طبیعی حافظ نواحی ساحلی در برابر نیروهای فرسایشی عمل می‌کنند و برای جوامع انسانی از لحاظ تأمین غذا اهمیت ویژه ای دارند از سوی دیگر تپه های مرجانی نقشی بسیار با اهمیت در برقراری تعادل اکوسیستم دریائی ایفا می کنند. علاوه بر نقشی که این مرجان ها به عنوان پناهگاه بسیاری از جانوران دریائی دارد. همچنین این اکوسیستم های زیبا و بی نظیر مکان‌هایی مناسب  برای تفریح و غواصی وجذب اکوتوریسم هستند.

پارامترهای محیطی و عوامل متعددی این اکوسیستم­های ارزشمند را تهدید می­کنند که تقریبا همگی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم محصول فعالیت های مخرب انسانی هستند از جمله این عوامل: بلوم جلبکی، گرم شدن جهانی زمین، ورود فاضلاب ها و آلاینده های صنایع ساحلی و فرا ساحلی، نشت نفت و دیگر مواد سوختی و شیمیایی، فعالیت های مخرب توریسم، لنگر کشتی ها و قایق های صیادی و برداشت های سودجویانه و … است. با توجه به افزایش فعالیت‌های انسانی و تغییرات اقلیمی، هر ساله شاهد نابودی سطح وسیع تری از پهنه‌های مرجانی خلیج فارس هستیم که به نظر می‌رسد پساب‌های شهری و صنعتی به ویژه آلودگی‌های نفتی متهم ردیف اول مرگ تدریجی آب سنگ‌های مرجانی است.  لذا قبل از بروز زیان های جبران ناپذیر ناشی از نابودی این اکوسیستم های زیبا و آسیب پذیر، می بایست نقاط بحرانی از نظر حفاظتی شناسایی گردیده و با مدیریت صحیح ضمن بازسازی این ذخایر، از آسیب های بیشتر جلوگیری گردد؛ چراکه اغلب این موجودات دیر تجدید شونده – در صورت فراهم شدن شرایط محیطی مساعد حداقل ۵۰۰ سال برای بازسازی این مناطق زمان لازم است – و حتی برخی تجدید ناپذیر هستند. نخستین گام، بررسی علمی دقیق شرایط موجود و اجرای پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی و ترسیم نقشه آسیب های وارد شده به مرجان های دریایی و میزان گستردگی آن است تا در حد امکان از خطر نابودی آنها جلوگیری شود. بنابراین لزوم همفکری صاحبنظران و متخصصان در عرصه ملی و بین‌المللی برای تحول زمینه پژوهش­‌های کاربردی درارتباط با تمامی اکوسیستم های حساس خلیج فارس همگام با پیشرفت‌های جهانی ضروری است.